Beşiktaş

ایلچه بعدی بشیکتاشه! خیلیامون فقط قسمت میدون بشیکتاش رو میشناسیم و اسکله و نهایتا اورتاکوی ولی خب خیلی بزرگتر ازین حرفاست!
از کاباتاش که همینجوری تو امتداد ساحل بیاین سمت شرق، استادیوم رو میبینین و بعدش میرسین به عمارت دولماباهچه و همینجوری ادامه میدین و به موزه نیروی دریایی و اسکله بشیکتاش میرسین و میدون اصلیش که پره از کافه و بار و یکی از قویترین نایت‌لایفای استانبول اونجا جربان داره!
اگه همینجوری به راهتون ادامه بدین ازون خیابون چراعان رد میشین و غرق تماشای دیوارای سنگی و تابلوهای آتاتورک تو سمت چپ و بعد چراعان‌پالاس تو سمت راستتون میشین! امکان نداره اونجا عکس نگیرین!
کم‌کم پیاده‌رو باریک و باریک‌تر میشه تا کلا تموم میشه! حالا یه خیابون کم‌عرضه و شما و ماشینا!
ولی نگران نیستین چون انقدر ترافیک زیاده که بهرحال سرعت شما با پای پیاده از ماشینا بیشتره!
دیگه کم‌کم رسیدین به اورتاکوی..
برعکس تاکسیم من عاشق بشیکتاشم!
هم میدونش و کافه‌ها و مغازه‌های خاصش، حال و هوای قدیمی ولی مدرنش، با آدمای باسوادش و تعداد کم توریستش که به آدم بیشتر حس زندگی روزمره و عادی رو میده یا اورتاکوی با دکه‌ها و استندای کوچیک مردمیش پر از صنایع دستی..
یا اون پیرمردی که تندتند روی سنگا نقاشی میکرد و همونجا روی صندلی کوچیک پشت میز چوبیش کنار خیابون میفروختشون و جوری برخورد میکرد و حرف میزد که آدم مطمئن میشد این یه پروفسور بازنشسته‌س!
طعم کومپیر و وافل داغ که اولینبار طعمشونو اونجا چشیدم و ذوق اولینبار دیدنِ فانوسای کاغذی که همیشه به هوا فرستاده میشن و طعم شرابی که تو اون رستوران لب آب به سلامتی قبولیم از دانشگاه خوردیم هنوز یادمه!!
وقتی تو اورتاکوی بودم تازه احساس کردم آره! اینجا استانبوله! با منظره پل بوعاز و معماری خاص مساجدش و چراغاش و شبای نورانیش!
بازم تموم نشد!
اگه خسته نباشین هنوزم میتونین برین بالا! یواش یواش مسیرتون به شمال داره تغییر جهت میده! احتمالا کسی با عقل سالم ازینجا به بعد رو پیاده نمیره! ولی من اینکارو بارها کردم!
یکم جلوتر دنیای مینیمالیست بشیکتاش و اورتاکوی تموم میشه و محدوده نایت کلابای بزرگ و مشهور که همینجوری نمیشه رفت توش و یکی دوسال پیشم یکیشونو بعد از بمب‌گذاری کلا تخریب و تعطیل کردن شروع میشه!
برخلاف میدون بشیکتاش، این تیکه اصلا پیاده‌محور نیست! اگه ماشین ندارین باید با اتوبوس یا دولموش برین ولی تا کیلومترها جا برای راه رفتن خیلی کمه! اصلا بد نگاتون میکنن!
همه چی مقیاسش بزرگه!
رستورانا کلابا عمارتا..از یه جایی به بعد دیگه ساحلو نمیتونین ببینین چون جزو ملک شخصی ویلاهای لب آبن!
ولی بازم درختای بزرگ و محیط آرومش خیلی دلچسبه!
انقدر باید راه برین تا دقیقا برسین زیر پل..تازه اونوقته که میفهمین چه عظمتی داره این پل بوعاز!
اگه پاهاتون طاقت بیارن و به راهتون ادامه بدین میرسین به ساحل بِبِک!
یکی از مشهورترین ساحلای استانبول بخاطر اینکه تو منطقه ثروتمندنشینه و منظره پل داره و همیشه میشه چنتا خواننده و بازیگر درحال دوییدن لب ساحل پیدا کرد!
جایی که پره از عماراتی که سریالارو توش میسازن!
اگه هنوزم میخواین تو بشیکتاش بچرخین باید یکی از کوچه‌های باریک و تنگ فرعی رو بگیرین و سربالاییای شصت درجه رو برین بالا تا یواش یواش برسین به اِتیلَر!
اینجا همون جاییه که هرکی بخواد مشهورشه خودشو میکشه تا اونجا خونه بگیره!
اصلا انگار اینجا مرکز شهرت استانبوله!
از دیزاینرا بگیرین تا مجریای تلوزیون و بازیگرا و خواننده‌ها و کارگردانا حتما یه دوره از زندگیشون تو اتیلر موندن! خیابونای آروم و عریض، خونه‌های ویلایی و آپارتمانای لوکس و رستورانای خوشگل و فروشگاه‌های خیلی خاص!
خب البته همینجوری نمیمونه..کم‌کم که بیاین سمت لونت، بیشتر جنبه مردمی پیدا میکنه ولی همچنان مردمی که جزو قشر مرفهن!
یواش یواش آسمون‌خراشا و چهره مدرن شهر دیده میشه! یواش یواش متراژ ویلاها میاد پایین و شلوغتر میشه و این روند تا گایرت‌تپه و زینجیرلیکویو ادامه پیدا میکنه!
حالا اگه ازین زیرگذر روگذر و بزرگراه‌های شبدری زینجیرلی‌کویو تونستین راهتونو پیدا کنین و مسیرتونو بندازین تو بزرگراه بارباروس و برین سمت جنوب، کم‌کم میرسین به میدون بشیکتاش!
فک میکنم دیگه هوا تاریک شده! بعد ازینهمه پیاده‌روی میتونین برین بشینین تو یه بار گرم و صمیمی و یه آبجو با سیبزمینی سرخ‌کرده سفارش بدین! تا یکم گرم بشین، گروه موزیک زنده هم شروع به اجرا میکنن!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s